Wikipedia-samarbete mellan klimatforskare och gymnasieelever
2020-12-17
Gymnasieelever från Lundellska skolan i Uppsala uppdaterar texter om global uppvärmning på med hjälp av klimatforskare som kontrollerar fakta.
Elever uppdaterar världens största uppslagsverk med hjälp av experter
Olle Terenius är forskare och har också en roll som Uppsala universitets expert på Wikipedia för forsknignskommunikation. Erik Sahlée är universitetslektor i meteorologi vid institutionen för geovetenskaper. Tillsammans möts de nu i ett pilotprojekt där de samarbetar med gymnasieelever från Lundellska skolan; ett projekt där gymnasieelever redigerar Wikipediatexter som handlar om klimatförändringar och global uppvärmning.
Olle Terenius är forskare och Uppsala universitets expert på Wikipedia som verktyg för forskningskommunikation. Erik Sahlée, universitetslektor i meteorologi vid institutionen för geovetenskaper var med och faktakontrollerade texten på Wikipedia.
Klimatforskare från institutionen för geovetenskap bistår med expertkunskap
Wikipediasamarbetet är ett upplägg där alla vinner; eleverna lär sig direkt av forskarna och klimattexterna på Wikipedia blir radikalt förbättrade. Dessutom når universitetet ut med sin forskning på världens största uppslagsverk. Mötena sker digitalt och det senaset mötet var igår.
Hur tycker du att det här fungerar Erik?
- Jag är med för att granska och ge återkoppling på elevernas texter och det fungerar bra. Jag har även deltagit i ett gruppmöte för att diskutera och svara på en del frågor som har dykt upp under deras arbete. Det har varit intressant och roligt att träffa de engagerade eleverna!
Kan du tänka dig att fortsätta i liknande projekt?
- Ja, man får vara beredd på att lägga ner en del i tid men det är ett givande arbete som ger konkret resultat.
Berätta mer om det här projektet Olle
- Jag har tillsammans med kommunikatörer i Australien och Stockholm Environment Institute fått medel från forskningsrådet Formas för ett kommunikationsprojekt som handlar om de globala hållbarhetsmålen, ”Sustainable development goals” (SDG) för vatten och sanitet, klimatförändringar och havsmiljö, och specifikt för SDG 6, 13 och 14.
Framförallt riktar vi oss mot forskare som vill bidra till att förbättra artiklar på Wikipedia inom dessa områden, men en del handlar också om att engagera nästa generations forskare, det vill säga de som nu går på gymnasiet och vars framtid i stor utsträckning kommer att påverkas av hur världen hanterar hållbarhetsfrågorna.
I projektet samarbetar vi också med Wikimedia Sverige och Josefine Hellroth Larsson som är deras ansvariga person för utbildningssektorn.
Att använda Wikipedia på gymnasiet kan vara kontroversiellt, men nu finns det experter ser till att det blir korrekt. Har Wikipedia ett för dåligt rykte?
- Mycket på Wikipedia är väldigt bra, så ja. Just den sida vi har utgått ifrån den här gången är på engelska Wikipedia rankad som Featured Article, vilket betyder att den anses tillhöra den promille av artiklar som är bäst. Sedan finns det sidor som är långt ifrån lika bra. Vi på Uppsala universitet arbetar aktivt med att få våra forskare att läsa artiklar inom sitt eget forskningsområde och åstadkomma förbättringar.
Att Wikipedia är kontroversiellt i gymnasieskolan är framförallt för att man som gymnasielärare inte vet allt inom sitt ämne och därför inte alltid kan avgöra vad som är korrekt information och vad som skiljer sig från det aktuella tforskningsläget. På universitetet har vi helt andra möjligheter som forskare att veta vad i en artikel som är korrekt och vad som behöver ändras.
Vad händer härnäst?
- Nu ska eleverna lägga till ett antal referenser och länkar i sina texter, språk och referenser ska granskas, och efter det får Erik kolla så att vi inte missförstått något. Först därefter kommer vi att lägga ut texterna på den svenska sidan
Kommer ni att fortsätta att arbete med elever och Wikipedia?
- Ja, det här är bara ett pilotprojekt. Vi vill gärna nå ut till flera gymnasieskolor och hoppas att flera elever kommer att vilja redigera Wikipediaartiklar som ett gymnasiearbete. Vi har möjlighet att koppla ihop forskare med elever som vill redigera för att hjälpa till med faktagranskning.
Vad tycker eleverna?
- De är intresserade, frustrerade och samtidigt nöjda med resultatet. Även om Wikipedia är enkelt att redigera, så är det alltid lite av en utmaning att sätta sig in i hur man redigerar rent tekniskt och hur man skriver encyklopediskt. Men i slutänden, så är man verkligen stolt över hur bra det blir.
Hur ska man göra om man som lärare är intresserad av att vara med?
- Hör av er till mailto:wikipedia@uu.se så tar vi tacksamt emot de lärare som är intresserade av att arbeta med oss!
Global uppvärming på Wikipedia
Här är Wikipediatexterna som eleverna uppdaterar
Den engelska artikel eleverna utgår ifrån: Climate change - Wikipedia
och den svenska som nu håller på att förbättras: Global uppvärmning – Wikipedia
News from the Department of Earth Sciences
-
Jordskredet i Norge; det krävs geovetenskaplig kompetens för att skapa säkra bosättningar
Sannolikheten är väldigt stor att det kommer att ske fler skred i området, säger Hemin Koyi, professor i geodynamik och tektonik.
-
Gabriele Messori Winner of the Emerging Alumni Leader Award 2021
Imperial College London has selected Gabriele Messori to for the Emerging Alumni Leader Award 2021.
-
Large research grant goes to project researching the earliest human expansion into Asia
If we truly want to understand who we are today we need to understand our evolutionary past. Big multi-national interdisciplinary call to research early human evolution and migration.
-
Wikipedia-samarbete mellan klimatforskare och gymnasieelever
Gymnasieelever från Lundellska skolan i Uppsala uppdaterar texter om global uppvärmning på med hjälp av klimatforskare som kontrollerar fakta.
-
3 million Swedish Kronor in grant to project focusing on Water-Energy-Food-Ecosystem
Malgorzata Blicharska and Claudia Teutschbein project NEXOGENESIS EU Horizon 2020 has been selected for funding. Not only that, but with a score of 14.5/15 the project ranked 1st out of 80 submitted proposals.
-
Lars Holmer blir ny studierektor för forskarutbildningen
Lars Holmer, professor i historisk geologi och paleontologi blir studierektor för forskarutbildningen.
-
Lars Tranvik blir ny föreståndare för CEMUS
Lars Tranvik, professor i limnologi, blir föreståndare för CEMUS.efter nyår.
-
Socially distanced and intricately connected
In a new essay Wiebren J. Boonstra reflects upon the connections between rural areas and cities.
-
Professor Gesa Weyhenmeyer in The Guardian
Professor Gesa Weyhenmeyer, lecturer at Department of Earth Sciences in the Guardian: "A warning on climate and the risk of societal collapse."
-
More than 10 million SEK to a new research project studying “carbonscapes”
Magdalena Kuchler´s project “Disassembling the power of high-carbon imaginaries” has been granted 10,4 MSEK from Vetenskaprådet.
-
Pressrelease: Machine learning measures the pulse of diversity in the fossil record
New study applies powerful machine learning methods to visualise the entire fossil record of the last 600 million years.
-
Gabriele Messori i direktsändning om klimatförändringar och rekordtemperaturer
-
Working to reveal the secrets of the earliest animals
About 580 million years ago, complex life emerged and the first animals saw the light of day. How did they live?
-
Klimatforskare räknar ut koldioxidbudgetar åt kommuner och regioner
Den som släpper ut mest ska också minska mest, säger Martin Wetterstedt, klimatledarskapsforskare.
-
Kevin och Isak debatterar klimatfrågan i DN Debatt
Kevin Anderson, gästprofessor i klimatledarskap och Isak Stoddard, doktorand i naturresurser och hållbar skriver på DN: Vilseledande och falska myter sprids om klimatkompensation.
-
Project start of PONDERFUL!
Ponds are more important than we think. A new projekt starts today to find ou more.
-
The oceans store our green house gases – now Leonie will find out exactly how
Congratulations Leonie! 4 million SEK kronor from Formas to the project "Where the sky touches the Ocean”.
-
One million SEK in grants going to internationalisation of higher education
The Baltic University Programme (BUP) has received one million Swedish kronor in support from the Swedish Institute.
-
Artificial intelligence used in snow project
A project measuring snow with the help of artificial intelligence (AI), Internet of things (IoT) and satellites has received 6 013 684 kronor from Vinnova.
-
Grattis Fritjof Fagerlund, nyutnämnd professor i geohydrologi
Fritjof Fagerlund har utnämnts till professor i geohydrologi.
-
Polarexpeditioner stoppas av pandemin
Veijo Pohjola, professor i naturgeografi, har lett 25 expeditioner till den norska ögruppen Svalbard men i år blir det ingen expedition.
-
Klimatmålen blir nu både vetenskapliga och begripliga
Genom att skapa en virtuell koldioxidbudget kommer universitets forskning till praktisk användning i kommunerna.
-
Vetenskapsradion rapporterar om våra fossilfynd
Nytt fossilfynd hoppas ge ny kunskap om djurens uppkomst.
-
Half a billion-year-old eggs give clues to animal origins
In a new study, published in Communications Biology, researchers from Sweden and Denmark team up to reveal eggs and embryos of animal-like fossils, more than half-a-billion-year-old, from a remote part of North Greenland.
-
Thuréus-priset till Giuliano Di Baldassarre
Kungliga Vetenskaps-Societeten i Uppsala har tilldelat Thuréus-priset till Giuliano Di Baldassarre för hans forskning kring översvämningar.
-
Ett mystiskt hopp i evolutionen
Ben Slater fick bidrag från Vetenskapsrådet för att forska om livets uppkomst.
-
Stenätande bakterier kan hjälpa till att rädda klimatet
Ett nyskapande forskningsprojekt där stenätande bakterier spelar huvudrollen har fått 35 miljoner kronor i forskningsbidrag.
-
Institutionen får sex forskningsbidrag från Vetenskapsrådet
Bidragsbeslutet från Vetenskapsrådet är fattat. Nästan 1,1 miljarder kronor sammanlagt går till forskning inom naturvetenskap och teknikvetenskap och vår institution fick flera av bidragen.
-
Zebrafink räddad av forskare
Georgios Niarchos räddade igår en zebrafink som under mystiska omständigheter hade tagit sig in i hans rum.
-
Stefan Andersson får Jan Bergströmpris för yngre lovande forskare inom geovetenskaper
-
How long will the oil last?
Peak oil take on a new meaning.
-
Giuliano Di Baldassarre receives the Plinius Medal from EGU
The Plinius Medal recognises interdisciplinary research in natural hazards by active scientists.
-
Our student chapter elected best in the world
At an SEG´s award ceremony last night our SEG Student Chapter was named the best student chapter of 2019-2020 among more than 100 student chapters.
-
SR intervjuar Karin Högdahl om berggrunden för kärnavfallsförvaret
Östhammars politiker har röstat ja till slutförvaret i Forsmark. Karin Högdahl, universitetslektor, intervjuas av Sveriges Radio och berättar om berggrunden där slutförvaret är tänkt att ligga.
-
Gabriele Messori: understanding rapid climate change
Uppsala University´s researcher profile is fascinated by how different weather phenomena affect one another – the large-scale links among weather events.
-
American Geophysical Union selects Professor Giuliano Di Baldassarre as an AGU Honoree
Giuliano Di Baldassarre, Professor of Hydrology at the Department of Earth Sciences and Director of the Centre for Natural Hazards and Disaster Science (CNDS), was awarded as the 2020 Paul A. Witherspoon Lecturer by the American Geoscience Union (AGU) that, with 62,000 members from 137 countries, is the world's largest society in Earth Sciences.
-
Ny rapport om miljögifter längs norrlandskusten
Minst 2,5 km2 av havsbotten längs norra Sveriges kust är täckt av miljögiftiga fiberbankar.
-
The European Research Council grants 1.5 M Euro to Gabriel Messori´s climate reasearch
Today the European Research Council announced the recipients of their grants and Gabriele Messori will receive a starting grant of 1.5 M euro for his project "Compound Climate Extremes in North America and Europe: from dynamics to predictability".
-
Natural ponds crucial for both biodiversity and climate
A new EU-project will examine the importance of natural ponds.
-
Två nya EU-masterprogram
Två nya masterprogram, Erasmus Mundus Joint Master Programmes, startar vid institutionen för geovetenskaper: Pangea och SINReM.
-
New film welcoming our students
We have made a short film to welcome those students unable to attend our campus this autumn.
-
Geovetenskap borde vara ett skolämne
Professor Lars Holmer är tydlig. Kunskaper i geovetenskap är nödvändiga om vi ska lösa dagens viktigaste utmaning; hur vi kan skapa en hållbar utveckling.
-
Anna, formgivaren som blev geokemist
Möt Anna, tidigare formgivare, nu astrobiolog som forskar om eventuella spår av liv i rymden.
-
Följ oss i sociala medier
Vi har gjort en lista över olika sociala kanaler där du hittar oss. Se vad som händer inom våra olika områden.
-
Johan forskar om buller
Buller beror mycket på väder och vind. Vår institution har en egen forskningsstation där vi bland annat forskar kring väder, vind och buller.
-
Vi är bäst på vatten
I Shanghais senaste ranking på ämnet "water resourses" hamnar Uppsala universitet som etta i Sverige och bland de 75 bästa i världen.
-
Film welcoming new students
-
Grattis Magdalena Kuchler!
-
Grattis Stefan Ivanell!
-
Grattis Lina Mtwana Nordlund!